ساخت وبلاگ قطره محرک بانوان موبر سان دپیل لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل لوازم جانبی هواوی خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
حق رای در مصوبات شهرسازی , مطالبه نظام‌مهندسی

on5blog

حق رای در مصوبات شهرسازی , مطالبه نظام‌مهندسی

حق رای در مصوبات شهرسازی , مطالبه نظام‌مهندسی
آزمون نظام مهندسی
ساخت وسازهای غیرمجاز امروزه بمعضل عظیم شهرها و بویژه کلانشهرها تبدیل شده است . این مدل ساخت وسازها در باطن شهرها با تراکم فروشی , از در میان بردن فضاهای سبز و… موجب تضییع دستمزد شهروندان می گردد و در بیرون از شهرها نیز با پرورش بخش ها لبه نشین , تبعات اجتماعی بدنبال داراست و درعین حالا موجب پیدایش مشکلات مختلف برای شهرهای دارای اهمیت می‌شود . حق رای در مصوبات شهرسازی , مطالبه نظام‌مهندسی


حق رای در مصوبات شهرسازی , مطالبه نظام‌مهندسی
اداره نظام مهندسی ساختمان

حق رای در مصوبات شهرسازی , مطالبه نظام‌مهندسی
درین گزارش چالشها و روش شغل های جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز و نقش اداره نظام مهندسی و شهرداری را در این مورد بررسی نموده‌‌ایم که پیرو می خوانید :
ضرورت بکارگیری اهرمهای تشویقی در کناره شهرها
در همین راستا مدیر اداره نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی اعلام‌کرد : در ساخت‌‌وسازهای فاقد قانون درون شهرها , مقررات محکمی نیست تا اشخاص را از ادامه تخلفات نسبت به پروانه ساختمانی بازدارد و حتی مسیر بقدری روان است که دستگاههایی نظیر نظام مهندسی , شهرداری و امثال آن را به دور میزنند .
حسین کامران دیس فانی ذکر کرد : به طوریکه زمانی به انتهای فعالیت میرسند , سازمان های مسئول را برعلیه کار صورت گرفته قرار میدهند و از روش کمیسیون ماده صد و با پرداخت جریمه ها این مورد را حل می‌نمایند .
دیس فانی با اشاره بدین این‌که به تازگی در مشهد به اجرای قواعد و ضوابطی دراین مورد شدت بخشیده‌‌اند ادامه بخشید : اما عمدتا پرداخت جریمه‌ها و برخوردها بقدری کارساز نیست که ‌‌کسی به اندیشه تخلف نیفتد و همگی دستگاههای ذی ربط دربرگیرنده شهرداری , نظام مهندسی و شورای شهر می بایست نسبت بتخلفات پروانه مشقت بار گیری نمایند .
او با اشاره به‌این این‌که تخلف در ساخت و سازهای شهری دربرگیرنده ۲ تراز است اظهار کرد : در سطح اولیه بر خلاف نسبت به طرحهای تفصیلی است که ممکن است در‌این بخش خیلی جای سختگیری نباشد و جای اغماض باشد , زیراکه شهرداری به هر عاملی طی توافقاتی جواز صادر می کند , ولی اضافی بر آن به هیچوجه جای اندیشه ندارد و همگی دستگاهها بایستی برخورد بدون شوخی داشته باشند .
وی تصریح کرد : جدیدا در مشهد این قانون ها را ثبت کرده‌‌ایم و به ‌‌تبع آن در بقیه شهرهای استان نیز بایستی نافذ باشد و می بایست نیز کاری اضطراری با مهندسین ناظر انجام گیرد و بررسی و تایید نقشه‌‌ای بیرون از این مقررات و قوانین انجام نگیرد .
این مسئول بابیان این که دستگاه‌‌های دیگر نیز قاعدتا بایستی در کمیسیون ماده ۱۰۰ در سمت اجرای مقررات و مقررات سخت‌‌گیری نمایند ذکر کرد : درواقع شهرداری نباید برای چنین ساختمانی پایان عمل صادر نماید و همینطور بایستی ملک را قفل نماید تا هیچ‌‌کس نتواند آن را بفروشد . گرچه احتمال دارد این راه و روش در کوتاه‌‌مدت نارضایتی ساخت نماید , ولی در هر حال جای اغماض ندارد .
دیس فانی نیز چنین درمورد خط مش شغل های جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در بیرون از شهرها گفت : درمورد ساختمانهایی که سوای مقررات در بیرون از شهر درست شده گردیده اند , بلحاظ این‌که دست کم سرپناهی برای مردمان است , احتمالا برخورد رسمی و مشقت بار گیری دوچندان جواب گو نباشد و بعضی مقاومتهای مردمان و تبعات اجتماعی را بدنبال داشته باشد . براین اساس می بایست از اهرمهای تشویقی در‌این بخش استفاده نماییم .
او اظهار داشت : برای مثال اعلام گردد که در شرایطی‌که شخصی در قالب آنالیز مهندس و به چنگ آوردن پروانه مبادرت به ساخت و ساز نماید , برای او مشوقهایی در حیث گرفته و سوبسیدهایی به آنان داده میگردد . برای مثال اداره نظام مهندسی می‌تواند حق تحلیل اخذ نکند و یا این که تخفیف بدهد و شهرداری نیز برای صادر شدن پروانه هزینه اخذ نکند . خوبتر است این شیوه امور در قالب ضوابطی اجرایی گردد و شوراهای شهری می توانند این تمهیدات را آماده کنند .
مدیر نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی تیتر کرد : اگر‌چه برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در لبه شهرها ساده‌‌ ترین روش است , البته تجربه نشان می‌دهد که معمولا پاسخ نمیدهد و نتیجه‌‌ای بدنبال ندارد و چه بسا تبعات اجتماعی بهمراه دارااست . ولی بهر درحال حاضر در کنار برخورد , ارائه تشویق و سوبسید می تواند مفید باشد .
او نیز چنین با انتقاد از این‌که نظام مهندسی در کمیسیون ماده صد حق رای ندارد تاکید کرد : این زمینه متاسفانه در ضابطه چشم نشده و در استانها نیز عمدتا حضور نظام مهندسی را درین کمیسیون نمیپذیرند . هر چند اما در استان خراسان رضوی ما طبق تعاملات انجام یافته , بعنوان عضو سوای رای حضور داریم و حیث خویش را می دهیم , البته آنان درنهایت رای خویش را صادر مینمایند و مطلقا ما در صورتی‌که حق رای داشته باشیم , در موضع محکمتری قرار می‌گیریم .

ایشان در مقایسه کشور‌ایران با دیگر کشورها افزودند : رئیس شهری و پارلمان محلی در کشورهای توسعه یافته محلهای درآمدی برای سازمان شهر دارا‌هستند و درواقع هزینه اقامت و معاش در شهرهای بزرگ را ساکنین آن جا تامین می کنند . در‌حالتی که ما هم بدین سمت تکان کنیم , شهرداریها می‌توانند پای خویش را از تراکم‌فروشی کنار بکشند .

+ نوشته شده در چهارشنبه 5 مهر 1396ساعت 10:56 توسط on5blog | | تعداد بازدید : 10